Ботаніка

ВИДИ ЯЛИН У САДУ

У сучасних садах і парках використовується близько 20 видів ялин. З них, деякі види найбільш популярні. Ми розповімо про три з них, що оптимально підходять для того, щоб створити незвичайний дизайн саду..

Ялина звичайна
Даний вид їли представлений більш ніж 50 садовими формами. Високорослі види ялини звичайної досягають 5-15 м, середньорослі - 2-4 м, низькорослі - всього 1-2 м. Дуже різноманітні діаметр і форма крони, забарвлення хвої (від зеленої до золотистої). Оригінальні і карликові форми, висотою від 20 см до 1 м. Ялини з кронами «піраміда», «подушка» або «пташине гніздо» ефектно вписуються в дизайн саду або парку.
Ялина колюча
Види ялини колючої також пропонують дизайнеру всілякі варіації з більш, ніж 70 сортів і форм. Більшість з них - високорослі (10-40 м), з конусоподібною кроною. Хвоя може бути блакитно-зеленою, синьо-сталевою, сріблясто-білою, блакитно-білою. Карликові форми досягають 1-2 м висоти, серед них є види ялини з округлою і ширококонічною кроною, що стеляться і дуже повільно ростуть; в СРСР був популярний дизайн саду з цим видом ялин, найчастіше з блакитною хвоєю.
Ялина Канадська
Ялина Канадська (Канадська) відрізняється посухостійкістю. Досить морозостійка, але дуже чутлива до весняного сонця. Представлена 20 декоративними формами. Високорослі - досягають 4-10м, мають яскраво-зелену, жовтувато-золотисту, блакитно-зелену хвою. У карликових форм крона конічна, куляста або закруглена, майже гніздовидна. Хвоя блакитна, сіро-зелена, сіро-блакитна, яскраве-зелена.
На фоні будинку і газону
На різних ділянках і ялини садять різні. Великі, високорослі не підходять для 6 і навіть для 12 соток. Якщо ж місце дозволяє, можна розташовувати їх в самих різних місцях садиби. Наприклад, обсадити строгими деревами під'їзні алеї. Або опублікувати їх перед фасадом будинку. На тлі зеленого газону особливо ефектні високорослі форми ялини колючої з сизою або блакитною хвоєю. Група з 3-5 ялин пожвавить простору галявину.
Середньорослі ялини можна посадити і на звичайній дачній ділянці. Самотнє дерево з чітко окресленою кроною прекрасно виглядає на фоні будинку або газону. Картину доповнить великий рожевий або білий камінь, ефектний корінь старого дерева. Соковита, але кілька похмура ялинова хвоя підкреслить красу квітучого чагарника. Але якщо ви задумали таку композицію, не забудьте про поверхневу кореневу систему ялини і залиште між рослинами проміжки не менше 2-3 м. Не дуже затишно поруч з ялиною буде рододендрону, коріння якого також розміщуються близько до поверхні.
Крім квітучих, хорошим доповненням до ялини стануть чагарники з незвичайно забарвленим листям (але не темно-червоних тонів). Це можуть бути: барбарис, бузок, вейгела. На деякій відстані перед ялинкою (але не під нею!), Можна розташувати невеликий квітник з яскравих однорічників або квітучих один за одним багаторічників. Тут підійдуть братки, чорнобривці, левкої, флокси, аквілегії, хости, японські анемони. Низькорослі і карликові ялини - бажані гості на будь-якій ділянці. В першу чергу їх використовують в альпінаріях, де вони чудово поєднуються з камінням, іншими хвойними, а також квітучими альпійськими рослинами. Посаджені поодинці або невеликими групами деревця прикрасять газон, особливо якщо біля них розмістити галантуси, проліски, кандик, низькорослі нарциси. Карликові сланкі форми ялин допоможуть вам оформити куточок садових терас і верхню частину альпінарію-стінки.
Ялина любить тінь і вологу
Ялини досить невибагливі і морозостійкі. Більшість видів тіньолюбні, віддають перевагу пухкому вологому ґрунту середньої родючості. Негативно ставляться до ґрунтових вод, що залягають близько до поверхні, і до витоптування ґрунту. Ці рослини не переносять посухи, і болісно реагують на пересушування коренів. Тому, купуючи саджанці, звертайте увагу на стан земляного кома і аж до посадки не допускайте його пересихання. У посушливі роки молодим рослинам потрібен полив (10-12 л води на деревце).
Підгодовують ялини зазвичай тільки при посадці, вносячи в яму 100 г комплексного мінерального добрива. Восени корисно мульчування торфом шаром 5-7 см. Навесні мульчу не видаляють, а перемішують із землею пристовбурного кола. Ялина практично не потребує обрізку, видаляють лише старі і пошкоджені гілки.
Сусідів вибирають
Ялина аж ніяк не краща хвойна рослина для створення живоплотів - в сучасному саду набагато елегантніше виглядають огорожі з колонновидних ялівців, туй, підстрижених тиссів. Проте, низькорослі ялинки правильної форми підходять для створення бордюрів уздовж доріжок.
Ялини сильно змінюють навколишнє середовище. Тому високорослі не садять поблизу від плодових дерев, ягідних кущів і грядок з овочами. Заборонено їм сусідство і з трояндами, півоніями, клематисами, бузком. Прикрасити садову ділянку може і звичайна ялина, принесена з лісу. Вона живе за тими ж правилами, що і сортові декоративні.